Tradycja od 1838 roku

Bazar Poznański to jeden z najważniejszych symboli Poznania i Wielkopolski. Powstał w 1838 roku dzięki inicjatywie Karola Marcinkowskiego i powołanej przez niego spółce udziałowej.

O nas

Bazar Poznański to miejsce, które łączy w sobie historię, elegancję, wyjątkowe wnętrza i doskonałe jedzenie. Jesteśmy dumni z naszych korzeni i dążymy do tego, aby Bazar nadal kojarzył się z jakością i wytwornością.

Nasza długa i bogata historia to tradycja spełniania życzeń, którą dowodzi zaangażowanie i dbałość o każdy detal. Przyjdź i dołącz do naszej rodziny gości, byś także mógł poczuć to wyjątkowe miejsce! 

Historia

XIX

Bazar Poznański to jeden z najważniejszych symboli Poznania i Wielkopolski. Powstał w 1838 roku dzięki inicjatywie Karola Marcinkowskiego i powołanej przez niego spółce udziałowej, której celem była budowa hotelu przeznaczonego dla polskiej klienteli i sklepów dla polskich kupców. Hotel, któremu nadano nazwę „Bazar” powstał przy ulicy Nowej, obecnie Paderewskiego. Jego budowa zakończyła się w 1841 roku.

Bazar szybko stał się centrum polskiego życia gospodarczego, politycznego i kulturalnego. Stanowił również najważniejszą ostoję polskości na terenie zaboru pruskiego. To w tym gmachu w 1871 roku ukonstytuowała się spółka akcyjna budowy Teatru Polskiego. Pod koniec XIX w. spółka dokupiła nieruchomość przy Alejach Marcinkowskiego, której przebudowę zakończono w 1901 roku.

XX

Historia Bazaru zawsze splatała się z historią Polski. 26 grudnia 1918 roku gościł tu Ignacy Jan Paderewski, którego przybycie do Poznania było impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Odnowione w okresie międzywojennym pomieszczenia hotelowe nadal były miejscem ważnych narad, obchodów, wystaw, a także bali karnawałowych. Okres II wojny światowej okazał się katastrofalny dla losów Bazaru. Rzeczoznawcy ocenili zniszczenia na ponad 70%. Po zakończeniu wojny spółka we własnym zakresie przystąpiła do odbudowy gmachu. Zmiany ustrojowe w Polsce spowodowały jednak odebranie spółce zarządu nad całym kompleksem budynków, które zostały następnie przekazane P.P. „Orbis”.